Champions
Current Topper Champions
Topper World Champion 2019 medalist on the Podium, with national flags drapped around them
Topper 5.3
Leo Wilkinson (GBR)
Topper 4.2
Yushuo Liao (CHN)
Previous world champions

International Topper 4.2 Class World Championships Roll of Honour

Year Venue Entries Pos Champion Club MNA

2020

Riva del Garda, Italy

 

 

Championships

cancelled

 

2019

Medemblik, Netherlands

47

1st

Yushuo Liao

Vanghang Sailing

CHN

 

Regatta Center Medemblik

 

2nd

Bjorn Handley

Queen Mary SC

GBR

 

 

 

3rd

Jiahan Chen

Vanghang Sailing

CHN

2018

Shenzhen, China

45

1st

Zifan Feng

Unione Sailing Club

CHN

 

Longcheer Yacht Club

 

2nd

Jia Wei He

Ironrock Sailing Club

CHN

 

 

 

3rd

Hsiang-Feng Hsiao

Kaohsiung SA

TPE

2017

Loctudy, France

55

1st

Sean Woodard

Waldringfield YC

GBR

 

Cercle Nautique de Loctudy

 

2nd

Xinran Chen

Whisper Of The Wind

CHN

 

 

 

3rd

Yikang Su

Whisper Of The Wind

CHN

2016

Ballyholme, N. Ireland

30

1st

Max Yuang-Ngam

Phuket Youth SC

THA

 

Ballyholme Yacht Club

 

2nd

Rabbit Su

Whisper Of The Wind

CHN

 

 

 

3rd

Paton Mervielde

Phuket Youth SC

THA

2015

Riva del Garda, Italy

30

1st

Francesca Ramazotti

FV Desenzano

ITA

 

Fraglia Vela Riva

 

2nd

Brando Mattivi

Fraglia Vela Riva

ITA

 

 

 

3rd

Gregorio Moreschi

Fraglia Vela Riva

ITA

2014

Pwllheli, Wales

16

1st

Daniel Thompson

Queen Mary SC

GBR

 

Clwb Hwylio Pwllheli

 

2nd

Jenna McCarlie

County Antrim YC

IRL

 

 

 

3rd

Rachael McCluskey

Leigh & Lowton SC

GBR

2013

Loctudy, France

15

1st

Hamish Beaumont

Bartley Sailing Club

GBR

 

Cercle Nautique de Loctudy

 

2nd

Victoria Cowan

Portchester  SC

GBR

 

 

 

3rd

George Graham

Burwain Sailing Club

GBR

2012

Workum, Netherlands

16

1st

Patrick Croghan

Queen Mary SC

GBR

 

Zeilvereniging Workum

 

2nd

Elliott Kuzyk

Parkstone YC

GBR

 

 

 

3rd

Iago Davis

Clwb Hwylio Pwllheli

GBR

International Topper 5.3 Class World Championships Roll of Honour

Year Venue Entries Pos Champion Club MNA

2020

Riva del Garda, Italy

-

 

Championships

cancelled

 

2019

Medemblik, Netherlands

162

1st

Leo Wilkinson

Maidenhead SC

GBR

 

Regatta center Medemblik

 

2nd

Kate Robertson

Swarkestone SC

GBR

 

 

 

3rd

Yikang Su

Whisper of the Wind

CHN

2018

Shenzhen, China

222

 

Not awarded

(Insufficient races)

 

 

Longcheer Yacht Club

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2017

Loctudy, France

156

1st

Scott Wilkinson

Rye Harbour SC

GBR

 

Cercle Nautique de Loctudy

 

2nd

Samuel Cooper

West Lancashire YC

GBR

 

 

 

3rd

Daniel McGaughey

Ballyholme YC

IRL

2016

Ballyholme, Northern Ireland

160

1st

Elliott Kuzyk

Parkstone YC

GBR

 

Ballyholme Yacht Club

 

2nd

Tim Hartnell

Lancing SC

GBR

 

 

 

3rd

Sam Cooper

West Lancashire YC

GBR

2015

Riva del Garda, Italy

126

1st

Vittorio Gallinaro

Fraglia Vela Riva

ITA

 

Fraglia Vela Riva

 

2nd

Patrick Zeni

Fraglia Vela Malcesine

ITA

 

 

 

3rd

Niamh Harper

Loch Tummel SC

GBR

2014

Pwllheli, Wales

138

1st

Calum Rosie

Helensburgh SC

GBR

 

Clwb Hwylio Pwllheli

 

2nd

Adam D’Arcy

Royal Cork YC

IRL

 

 

 

3rd

Tom Walker

West Wittering

GBR

2013

Loctudy, France

104

1st

Liam Glynn

Ballyholme YC

IRL

 

Cercle Nautique de Loctudy

 

2nd

Thomas Wallwork

Redesmere SC

GBR

 

 

 

3rd

Georgie McKenzie

Yorkshire Dales SC

GBR

2012

Workum, Netherlands

141

1st

Giles Kuzyk

Parkstone YC

GBR

 

Zeilvereniging Workum

 

2nd

Edward Higson

Frampton on Seven

GBR

 

 

 

3rd

Felix Crowther

Hayling Island SC

GBR

2011

Dun Laoighaire, Ireland

175

1st

Matt Venables

Sutton SC

GBR

 

National Yacht Club

 

2nd

Robbie Robinson

Saltash SC

GBR

 

 

 

3rd

Patrick Crosbie

Royal Cork YC

IRL

2010

Malcesine, Italy

124

1st

Michele Benamati

Fraglia vela Malcesine

ITA

 

Fraglia vela Malcesine

 

2nd

Giovanni Benamati

Fraglia vela Malcesine

ITA

 

 

 

3rd

Edward Jones

Chew Valley SC

GBR

2009

Ebensee, Austria

 

1st

Andrew Bridgman

 

GBR

 

Segelclub

 

2nd

Finn Lynch

 

IRL

 

July 18th to 24th 2009

 

3rd

Felicity Foulds

 

GBR

2008

Tralee, Ireland

 

1st

Elliot Hanson

 

GBR

 

Tralee Sailing Club

 

2nd

Richard Cumpsty

 

GBR

 

 

 

3rd

 

 

 

2007

Malcesine, Italy

 

1st

Michael Wood

 

GBR

 

Fraglia vela Malcesine

 

2nd

Andrew Brown

 

GBR

 

 

 

3rd

Freddie Connor

 

GBR

2006

Malcesine, Italy

 

1st

Andrew Brown

 

GBR

 

Fraglia vela Malcesine

 

2nd

Bleddyn Môn

 

GBR

 

 

 

3rd

Michael Wood

 

GBR

2004

Carnac, France

252

1st

Eifon Môn

Red Wharf SC

GBR

 

 

 

2nd

Craig Paul

Lochaber SC

GBR

 

 

 

3rd

Thomas Dawbar

Leigh & Lowton SC

GBR

2002

Workum, Netherlands

134

1st

Campbell Davidson

Largs SC

GBR

 

Zeilvereniging Workum

 

2nd

Chris Catt

Downs SC

GBR

 

 

 

3rd

Steven Jackson

Hardway SC

GBR

2000

Cushendall, N. Ireland

189

1st

Mark Heather

Wilsonian SC

GBR

 

Cushendall Sailing Club

 

2nd

Richard Peacock

Redditch SC

GBR

 

 

 

3rd

Andy Brooks

Elton SC

GBR

1998

Carnac, France

133

1st

Robert Carver

 

UAE

 

 

 

2nd

Tim Hulse

 

GBR

 

 

 

3rd

James Grant

West Lancs SC

GBR

1996

Dubai, UAE

146

1st

Neil Marsden

 

GBR

 

 

 

2nd

Renee Smith

 

AUS

 

 

 

3rd

Cameron Miller

 

UAE

1994

Helenburgh, Scotland

155

1st

Gordon Miller

 

GBR

 

 

 

2nd

Austin Bailey

 

GBR

 

 

 

3rd

Graham Priestley

 

GBR

1992

Dummersee, Germany

95

1st

Tim Willis

Grafham Water SC

GBR

 

 

 

2nd

Stephen Cleland

Nelson Centre

GBR

 

 

 

3rd

Mikael Norberg

 

SWE

1990

Kantvkin, Finland

71

1st

Debbi Degge

Sandwell SC

GBR

 

 

 

2nd

Tim Wills

Grafham Water SC

GBR

 

 

 

3rd

Andrew Carter

Herne Bay SC

GBR

1988

Allmuhisee, Germany

 

1st

Andrew Carter

Herne Bay SC

GBR

1986

Hellevoetsiuis,Netherlands

 

1st

Andrew Peters

 

GBR

1984

Kristiansand, Norway

 

1st

Ian Fryett

 

GBR

1982

Paignton, UK

 

1st

Ian Fryett

 

GBR